• Bilgisayarlı Tomografi(B.T.) ve Manyetik Rezonans(M.R.G.)

  Hastanemiz Tomografi ve Manyetik Rezonans (MR) Ünitesinde Son Sistem Cihazlarımızla hizmet verilmektedir. Oku...
 • Obezite nedir ?

  Obezite ile ilgili bilmemiz gerekenler... Oku...
 • Diyaliz Ünitesi

  Hastanemiz Diyaliz Ünitesinde Son Sistem Cihazlarımızla Hizmet Verilmektedir... Oku...
 • Merkezi Hekim Randevu Sistemi

  MHRS Randevu Al.. Oku...
 • Tuza Dikkat Haftası

  Sağlığınız İçin Daha Az Tuz Tüketin! Oku...
 • E-Nabız Nedir?

  Kişisel Sağlık Sistemi Hakkında Merak Ettikleriniz İçin Tıklayınız... Oku...
 • TEŞHİSLE İLİŞKİLİ GRUPLAR

  TİG (DRG) NEDİR ? Oku...
 • ORGAN BAĞIŞI

  Bağışlanan her organ, Filizlenen bir hayattır... Oku...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

 

 

 


                                        

Op.Dr. Ahmet DEMİRCAN

Sağlık Bakanı

 

 

Dr. Sinan BAHÇACI

Mersin İl Sağlık Müdürü

Hizmetlerimiz

Güvenlik personelimiz sizler için 24 saat hizmet vermektedir.. Güvenliğiniz açısından hastanemiz kameralı sistemle sürekli olarak izlem altındadır. İhtiyaç duyduğunuzda size en yakın güvenlik personelimize ulaşabilirsiniz.

----------------------------------------------

 

Hastanemizde verilen hizmetler ve Hasta hizmetleri ve Sağlık Otelciliği ile ilgili her türlü bilgi ve yönlendirme için, danışmamız size yardımcı olacaktır. Görevlilere dahili 114 ve 116 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz.

----------------------------------------------

 

Hastanemizde hasta iletişim birimimiz sizlere hizmet vermektedir. Hasta hakları ile ilgili destek almak için, hasta iletişim birimimize başvurabilir ya da 814 88 80 numaralı telefondan 132 ‘yi tuşlayabilirsiniz. Ayrıca Şikâyet ya da önerilerinizi şikâyet ve öneri kutularına atabilirsiniz .

----------------------------------------------

 

Danışma, Karşılama ve Yönlendirme Hizmetinde çalışan personellerimiz sizlerin poliklinik, yatış ve diğer hizmetlerimize ulaşmanız noktasında gerektiğinde refakat ederek hizmet vermektedir.
 

   

  

 

MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME (MRG) NEDİR?
Manyetik Rezonans görüntüleme son 20 yıldır kullanılan yeni bir görüntüleme yöntemidir.MR ağrısız ve X- ışını gibi zararlı olabilecek araçlar kullanmayan bir tanı tekniğidir.Hasta güçlü bir elektromagnet (mıknatıs)içeren bir silindirin içinde yatarken,vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları gönderilerek işlem gerçekleştirilir.Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi bir bilgisayara gönderilir ve incelenen alanın değişik eksenlerde kesitsel görüntüsü elde edilir.Hastanemiz Radyoloji ünitesinde doğru teşhis ve tedaviye olanak sağlayan 1.5 Tesla MR kullanılmaktadır.

AVANTAJLARI NELERDİR?
Manyetik rezonans diğer görüntüleme yöntemlerine göre prensip olarak çok farklı ve ileri fizik prensiplerinin kullanıldığı bir görüntüleme yöntemidir. Vücuda zararlı röntgen ışınları bu yöntemde kullanılmaz. Bu özelliğiyle çok küçük bebeklerde ve hamilelerde dahi tanısal amaçla güvenle kullanılabilen bir yöntemdir. (Hamileliğin ilk üç ayında mutlak bir gereklilik olmadıkça tercih edilmez).Ayrıca MR uyumlu anestezi cihazları yardımıyla kapalı yerde bulunma korkusu olan hastalarda, yaş olarak çok küçük çocuk ve bebeklerde, içeride hareketsiz kalamayacak hastalarda güvenli bir şekilde çekim yapılabilmektedir.

MR KİMLERE UYGULANAMAZ?

MR incelemesi yüksek manyetik alan nedeniyle bazı durumlarda uygulanmaz. Vücudunda metal protez, kalp pili, metal kalp kapakçığı, beyin sinirlerine klips takılanlar ve iç kulak protezi bulunan hastalara MR uygulanmamalıdır. Eğer bunlardan biri var ise doktorunuzu muhakkak uyarınız. Bunun dışında kredi kartı gibi manyetik alandan etkilenen cisimler bozulacağından MR işlemi esnasında kabin dışında bırakılmalıdır.
Yine bazı bölgelerin MR çekiminde daha ayrıntılı görüntü için “Kontrast Madde” denen bir sıvının damar yolundan verilmesi gerekebilir. Bu nedenle emziren annelerde kontrast maddeden sonra 6 saat bebeğini emzirmemesi önerilir.

MR ÇEKİMİ NE KADAR SÜRER?
MR incelemesi için cihazda 10 ile 60 dakika kadar kalmak gerekebilir. Sürenin değişkenliği incelenecek olan alanın yerine ve hastalık hakkında toplanması gereken bilgi miktarına bağlıdır. Bu süre içerisinde hastanın hareketsiz durması görüntü kalitesi açısından önemlidir.

MR HANGİ AMAÇLA UYGULANIR?
MR vücudun değişik bölgeleri için değişik amaçlarla uygulanabilir. Migren, baş ağrılarında, nörolojik rahatsızlıklarda, beyin tümörün-den şüphelenilen hastalarda, epileptik nöbet geçiren hastalarda, göz, kulak, çene eklemi problemi olan hastalarda, omurga problemi, disk kaymaları ve disk fıtıklarında, omuz, diz gibi eklemler ve bağların değerlendirilmesinde, spor yaralanmalarında, kalp hastalıklarında, göğüs ve karın iç organ rahatsızlıklarında, kemik yapı rahatsızlıklarında MR değerlendirme yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

   

Doç.Dr. Furkan Erol KARABEKMEZ

Kamu Hastaneleri Genel Müdürü

 

 

         

        Op.Dr.Hasan ÖZKAN

         Hastane Yöneticisi

 

labs-over

mhrs1-over

 

 

  

   

Çevrimiçi

25 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

120220
BugünBugün25
DünDün215
Bu HaftaBu Hafta1155
Bu AyBu Ay4057
ToplamToplam120220