• Bilgisayarlı Tomografi(B.T.) ve Manyetik Rezonans(M.R.G.)

  Hastanemiz Tomografi ve Manyetik Rezonans (MR) Ünitesinde Son Sistem Cihazlarımızla hizmet verilmektedir. Oku...
 • Obezite nedir ?

  Obezite ile ilgili bilmemiz gerekenler... Oku...
 • Diyaliz Ünitesi

  Hastanemiz Diyaliz Ünitesinde Son Sistem Cihazlarımızla Hizmet Verilmektedir... Oku...
 • Merkezi Hekim Randevu Sistemi

  MHRS Randevu Al.. Oku...
 • Tuza Dikkat Haftası

  Sağlığınız İçin Daha Az Tuz Tüketin! Oku...
 • E-Nabız Nedir?

  Kişisel Sağlık Sistemi Hakkında Merak Ettikleriniz İçin Tıklayınız... Oku...
 • TEŞHİSLE İLİŞKİLİ GRUPLAR

  TİG (DRG) NEDİR ? Oku...
 • ORGAN BAĞIŞI

  Bağışlanan her organ, Filizlenen bir hayattır... Oku...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

 

 

 


                                        

Op.Dr. Ahmet DEMİRCAN

Sağlık Bakanı

 

 

Dr. Sinan BAHÇACI

Mersin İl Sağlık Müdürü

Hizmetlerimiz

Güvenlik personelimiz sizler için 24 saat hizmet vermektedir.. Güvenliğiniz açısından hastanemiz kameralı sistemle sürekli olarak izlem altındadır. İhtiyaç duyduğunuzda size en yakın güvenlik personelimize ulaşabilirsiniz.

----------------------------------------------

 

Hastanemizde verilen hizmetler ve Hasta hizmetleri ve Sağlık Otelciliği ile ilgili her türlü bilgi ve yönlendirme için, danışmamız size yardımcı olacaktır. Görevlilere dahili 114 ve 116 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz.

----------------------------------------------

 

Hastanemizde hasta iletişim birimimiz sizlere hizmet vermektedir. Hasta hakları ile ilgili destek almak için, hasta iletişim birimimize başvurabilir ya da 814 88 80 numaralı telefondan 132 ‘yi tuşlayabilirsiniz. Ayrıca Şikâyet ya da önerilerinizi şikâyet ve öneri kutularına atabilirsiniz .

----------------------------------------------

 

Danışma, Karşılama ve Yönlendirme Hizmetinde çalışan personellerimiz sizlerin poliklinik, yatış ve diğer hizmetlerimize ulaşmanız noktasında gerektiğinde refakat ederek hizmet vermektedir.
 

   

  

 

TEŞHİSLE İLİŞKİLİ GRUPLAR(TİG) ÇALIŞMASI

 

Teşhisle İlişkili Gruplar (TİG) Nedir?

 

Teşhisle ilişkili gruplar 1970’li yıllarda, Amerika Birleşik Devletlerinde Yale Üniversitesi’nde sağlık hizmetlerinin kalite denetimi amacıyla geliştirilmiş bir araç olup 1980 yılından itibaren geri ödemelerde de kullanılmaya başlanan bir vaka sınıflama sistemidir. Yatan hastalar, belirli verilere göre, belirli bir algoritma kullanılarak sınıflanmaktadır. Teşhis ilişkili grupların oluşturulmasındaki temel amaç, benzer çıktılar veya hizmetler alması beklenen vaka tiplerinin bir tanımının yapılması ve böylece kıyaslanabilir bilgi üretilmesidir.

 3

 

Yaklaşım basitçe ifade edilmeye çalışılırsa; eğer hastaları benzer sağlık gereksinimlerine sahip hasta gruplarına kategorize edebilirsek, herhangi bir hastaya sağlanan bakımı, gruptaki diğer bütün hastalara sağlanan bakımla (yani ortalamayla) karşılaştırabiliriz. Her hasta benzersizdir; her hastanın bir dizi farklı klinik tanısı, risk faktörü, aile durumu ve çevresi vardır. Hasta düzeyindeki çeşitlilik, neredeyse sonsuzdur. Bu çeşitliliği anlamlandırmak için, bunları benzer koşullar isteyen gruplara ayırmamız gereklidir. Asıl başlangıç noktası, bunların hastalıklarıdır. Hastayı ana hastalığa (birincil tanıya) göre gruplandırmak ve daha sonra ikincil durumun varlığına ya da yokluğuna göre alt gruplara ayırmak TİG’lerde kullanılan gruplara ayırma yaklaşımlarından ilki ve en önemlisidir. Tanı temelinde bu şekilde ayırım yapılıyor olsa da, tanı detay düzeyinde olmasa da, yapılan işlemlerin ve hatta hastaların demografik verilerinin de grupların belirlenmesinde katkıları göz önünde bulundurulmaktadır. Belirlenen bu grupların içerisine düşen hastaların ortalama maliyetlerinden çıkarak her grup için birer bağıl değer atanması işlemleri de bu sistemin geri ödeme metodolojisi olarak kullanılmasının basit açıklamasıdır. Her hastane yatan hastaları için ürettikleri TİG’leri ve bunlara karşılık gelen bağıl değer miktarları oranında bütçeden pay alacaklardır.

 

Türkiye’de Gerçekleştirilen TİG (Teşhis İlişkili Gruplar) Çalışmaları
 
Yatan hastalara yönelik bir ödeme yöntemi olan TİG konusunda 2005 yılında başlayan bir proje ile Ülkemizde ilk çalışmaları başlamıştır. Bu proje 2009 Kasım ayı itibarı ile sonuçlanmıştır. TİG çalışması, Hacettepe Üniversitesi Araştırma Projesi (HUAP) olarak da adlandırılan bu projenin alt çalışma başlıklarından sadece biridir. Bu süreçte oluşan birikimler, Sağlık Bakanlığımız bünyesinde Teşhis İlişkili Gruplar Şubesi’nin oluşturulması ile değerlendirilmeye başlanmıştır.
2005 yılı başlarından itibaren olgunlaştırılmaya çalışılan çalışmalarda TİG’e temel olacak yapı için Avustralya örneği ele alınmıştır. Çalışmanın başlarından itibaren ICD10-AM (International Classification of Diseases, Australian Modification) 4. Güncellemesi ve TİG algoritması olarak da AR DRG (Australian Refined Diagnosis Related Groups: Grupları tayin eden algoritma) 5.1 versiyonu kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmalarda klinik kodlama konusunda ciddi tecrübe edilmiş olsa da AR DRG yani TİG’lerin oluşmasında arada çalışan algoritma konusunda pek fazla birikimi oluşturulmamıştır. Projenin bitmesi ile lisans konusunda da Ulusal bir lisans alınması gereği ortaya çıkmıştır. Bu konu ile ilgili olarak da bahsi geçen şube girişimleri başlatmış, karşı taraf ile temaslar kurulmuştur. Lisansların alınması ile ICD10 AM 6. güncellemesi ve AR DRG 6. Versiyonu kullanmaya geçilmesi planlanmaktadır.

 

Bu proje kapsamında üretilen raporlara sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

Yapılacak ödemelerde yatan hastalar için TİG sistemi, ayaktan hastalar için de BBaG (Branş Bazlı ayaktan Gruplar) sistemi temelinde ödemeler yapılandırılacak ve gerçekleştirilecektir. BBaG konusunda da final şekillendirme çalışmalarının gerçekleştirilmesini takiben donanım ve yazılım olarak aynı alt yapının kullanımı ile tüm klinik verilerin Bakanlığımız sunucularında toplanması ve ödemeye temel oluşturacak verilere dönüştürülmeleri sağlanacaktır. Birçok yönetimsel raporun da bir takım internet arayüzleri ile hem Bakanlığımız hem de sahada her bir hastanemiz için yapılandırılması ve değişik erişim yetkilendirmeleri ile sunulması planlanmaktadır. Çalışmalarımız 1 Ocak 2011 tarihi itibarı ile tüm hastane ödeme sistemini bu alana kaydırma işlemlerinin tamamlanması şeklinde planlanmakta ve yapılandırılmaktadır.
 

Çalışmaların bir yıl içerisinde de içerisine eklenecek en önemli unsur, kendimize ait TİG yapısının oluşturulması ve bu yapı için de her bir TİG için kendi maliyetlerimizi temsil eden bağıl değerlerin oluşturulması çalışmasıdır. Bu çalışmanın başlaması için de en azından hastanelerimizde bir yıla yakın bir kodlama tecrübesi birikimi maliyetlendirme çalışmalarının daha sağlıklı şekillendirmesini sağlayacaktır. Bu sürecin sonlanmasına değin Avustralya bağıl değerlerinin kullanılması öngörülmektedir. Maliyetlendirme çalışmaları için ayrı ve donanımlı bir birim kurulması ve hastane örneklem grupları ile hastane tiplerine göre bağıl değer dağılımı hesaplamalarının yapılması gereklidir.

 

   

Doç.Dr. Furkan Erol KARABEKMEZ

Kamu Hastaneleri Genel Müdürü

 

 

         

        Op.Dr.Hasan ÖZKAN

         Hastane Yöneticisi

 

labs-over

mhrs1-over

 

 

  

   

Çevrimiçi

49 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

120221
BugünBugün26
DünDün215
Bu HaftaBu Hafta1156
Bu AyBu Ay4058
ToplamToplam120221